+90 312 391 3352
info@ariagrup.com

Galvanizli Çöp Konteynerleri

Çöp kutuları ve konteyner gibi malzemelerin üretimi esnasında genellikle plastik malzeme kullanılırken, çok yüksek sağlamlık ve uzun ömürlü kullanım taleplerinde de firmamız metal malzemeler kullanmaya özen göstermektedir. Bugün birçok farklı şehirde görüldüğü üzere kullanılan sokak çöp bidonları yani konteynerler metal malzeme ile üretilmiştir. Malzemeler arasında özellikle galvanizli metal yer almaktadır. Galvanizli metal, özel bir yöntemin gerçekleştirilmesi ile birlikte yaklaşık 500 derece sıcaklıkta eriyen çinkonun içine daldırılan çeliğin kaplanması yöntemi ile elde edilir. Çinko ve demir özel bir şekilde bir araya geldiğinde, çok güçlü bir yapı oluştururken, paslanmaz, hava koşullarına dayanıklı ve uzun ömürlü bir sonuç sağlar. Bu sayede de galvanizli çöp konteynerleri üretmek için temel malzeme elde edilebilir.

 

Yerel yönetimler tarafından şehir merkezlerinde, sokaklar, caddeler, parklar veya apartmanlar için standart bir şekilde sunulan galvanizli çöp konteynerleri genellikle pedallı, frenli, tekerlekli ve kapaklı yapılar sağlamaktadır. Her iki yanında çöp toplama araçlarının daha rahat kullanabilmesi için kulplar bulunan bu ürünlerde, genellikle alt kısımda bulunan pedalına basılarak kapak açılabilir. Ancak bazı konteynerler üst tarafında kulpu şekilde el vasıtası ile açılacak ve kapanacak kapaklar bulundurur. Bu bağlamda genellikle şehir yaşantısının iklim koşulları göz önünde bulundurulduğunda, bilhassa çok sıcak mevsimlerin yaşandığı Güneydoğu gibi bölgelerde pedallı şekilde açılıp kapanan veya kapağı sürekli kapalı kalması gereken konteyner çeşitleri seçilmektedir. Fakat çok soğuk bölgelerde ise kapağı açık bırakılarak kullanılabilecek veya kolaylıkla açılıp kapanacak sistemler seçilebilir.

 

galvanizli-cop-konteyneri

Genellikle galvanizli çöp konteynerleri boyut açısından da değişen seçenekler oluşturmaktadır. Firmamız tarafından gerçekleştirilen üretimlerde en küçük boyutta 200 litre gibi bir konteyner boyutu görülmektedir. Bu konteyner boyutu genellikle küçük binalarda, apartmanlarda ve orta boyutlu işletmelerde yeterli düzeyde günlük kullanım oluşturduğu için tercih edilebilir. Ancak dört tekerli bir şekilde kolaylıkla hareket eden ve daha fazla atık uzaklaştırmak için seçilebilecek konteynerler, 400 litre gibi bir kapasiteden başlamak üzere 1100 litre gibi kapasiteye ulaşana kadar birçok farklı boyut sağlamaktadır. Örneğin, genellikle standart şekilde yapılan üretimlerde 500 litre, 770 litre ve 1000 litre gibi ürün boyutları görülebilir.

 

Bugün birçok farklı şehirde görülen galvanizli çöp konteynerleri üzerinde genellikle baskı işlemleri yer almaktadır. Çünkü genellikle yerel yönetimler tarafından tercih edilen bu ürünlerin üzerinde belediye kurumunun veya diğer kurumların gerçekleştirdiği logo görselleri veya şehir simgeleri bulunmaktadır. Örneğin, Büyükşehir Belediyeleri tarafından tercih edilen konteynerler üzerinde belediyeye ait logo ve kurumsal görseller, dijital baskı yöntemi ile uygulanır. Konteyner üzerinde uygulanan bu dijital baskı, çok uzun ömürlü bir görsellik oluştururken, yıllarca farklı koşullardan etkilenmeden sabit bir şekilde kalacaktır. Yani hem üretim malzemesi hem baskı hem de mekanizma parçaları çok yüksek bir dayanıklılık oluşturduğu için kent görünümünde de bu ürünler sabit ve kaliteli bir sonuç ortaya çıkarmaktadır.

 

Firmamıza ait özel tesislerde metal işleme sistemleri ile üretilmiş olan galvanizli çöp konteynerleri genellikle dört köşeli bir şekilde dikdörtgen veya küp formunda üretilmektedir. Her parçası birbirine çok sağlam ara ekipmanlar ile montaj edildiği için kapakların açılıp kapanması, hareket ettirme veya taşınma gibi hiçbir noktada sıkıntı yaşanmadan uzun ömürlü bir kullanım elde edilmektedir. Bazı ürünlerde üst kapağın galvanizli saç ile üretilmesi yerine plastik malzeme ile üretilmiş yani polietilen kapak yer alması da mümkündür. Çünkü bu tip konteyner ürünlerinde amaç, kapağın daha kolay kullanılması ve daha rahat temizlenebilmesidir. Ayrıca bu ürünler çok pratik bir şekilde dezenfeksiyon işlemlerinden geçirilerek, sağlığa karşı zararlı etkiler kolaylıkla ortadan kaldırılabilir.