+90 312 391 3352
info@ariagrup.com

Oturma Bankı

Bank, dış alan olarak adlandırılan bir bölge içerisinde oturma düzeninin sağlanabilmesi, insanların dinlenme alanlarını elde etmesi ve dekorasyon oluşturulması için kullanılan bir kent mobilyasıdır. Klasik ismi ile birlikte oturma bankı olarak adlandırılan bu ürün, genellikle 2 veya 3 kişinin yan yana oturabileceği, düz bir zemin ve isteğe bağlı sırt ve kol eklentileri gibi parçaları bulunan bir tasarım ile üretilir. Bu üretimler konusunda bugün Türkiye’nin en önemli markalarından biri olan Aria Grup Makine Savunma ve Havacılık San. Tic. Ltd. Şti. olarak tecrübemiz ile çok önemli ürün modellerini ortaya çıkarıyoruz. 12 yıl gibi önemli bir geçmişe sahip olan firmamız sayesinde elde ettiğiniz bu bank ürünleri, bugün genellikle kentsel yönetimler ve açık alan sahibi toplu konutlar gibi noktalarda sıklıkla görülmektedir. Bu bağlamda park, bahçe, alışveriş merkezi gibi birçok alanda bu ürünlerin kullanımına rastlanabilir.

Oturma Bankları

Ürünler genellikle bir adetten fazla bir şekilde takım olarak temin edilirken, temel amaç; standart bir görüntü ve kullanım özelliğine sahip olarak bir park ya da bahçede dekorasyon gerçekleştirilmesidir. Bu nedenle oturma bankları temin edilirken, tek bir model üzerinden veya birbiriyle çok fazla uyum oluşturan modeller arasından seçimler gerçekleştirilir. Genellikle açık alanlarda yani dış mekanda kullanılan bu ürünler, bazen iç mekan içerisinde de rahatlıkla kullanılabilir. Çoğu zaman bu banklar için klasik tasarımlar ön plana çıkarken, genellikle dört ayak üzerine oturtulmuş bir oturma bölgesi, arka kısmında sırt dayayacak bir bölge ve bankın her iki yanında kolçaklar yer alır. Ancak bu standart ve klasik tasarımın dışında hem dekoratif anlamda hem renk anlamında hem de kullanım rahatlığı anlamında birçok farklı tasarımın gerçekleştiği de görülmektedir. Bu konuda da Aria Grup olarak, 2015 yılından bu yana vizyonel bir tecrübe ile metal üretiminde yüksek özenli çalışmalar gerçekleştirerek, bu sonucu ortaya çıkarıyoruz.

Ahşap Banklar

Bank denildiğinde genellikle oturma kısmının ve sırt kısmının ahşap olması en çok tercih edilen ayrıntılardan birisidir. Çünkü ahşap banklar özellikle yalıtım avantajı oluşturduğu için hem kış mevsiminde hem de yaz mevsiminde rahatlıkla kullanılabilir. Bu kapsamda genel düşünce, ahşabın yalıtım özelliğinden yani ısıyı iletmeme özelliğinden kaynaklanmaktadır. Bu durumda kış aylarında çok soğuk havalarda dahi mermer ya da metal gibi cisimler soğuk havayı direkt bir şekilde iletirken, ahşap bu durumu tam tersine çevirir ve yalıtkan özelliği ile rahatlık ile kullanılabilir. Benzer bir yapı yaz mevsimlerinde de çok sıcak havalarda aşırı derecede ısınan metal, mermer ya da beton gibi zeminler yerine ahşap malzeme yalıtım özelliği ile ortaya çıkmaktadır. Ayrıca ahşap malzeme çok kolay bir şekilde boyanarak, farklı renkler elde edilebilir. İşleme kolaylığı sayesinde dekorasyon anlamında bu ürünler sayesinde çok özel görüntüler elde edilebilir.

Bank Modelleri

Bank ürünleri denildiğinde model açısından genellikle oturma, sırt dayama ve kol kısmı bulunan klasik modeller akla gelse de bank modelleri açısından firmamızın çok geniş kapsamlı üretimleri yer almaktadır. Bu geniş kapsamlı üretim çerçevesinde bazı modellerde oturma kısmının sadece düz olması ve kol dayama kısımlarının bulunmaması tercih edilebilir. Bazı modellerde ise sırt kısmının bulunmaması, sadece kol dayama kısımlarının bulunması ve bu kısımların da düz ya da daire gibi bir geometri ortaya çıkarması mümkündür. Hatta bazı modeller, tıpkı sandalye gibi metal veya ahşap parçaların bir araya getirilmesi ile oluşturulabilir. Bu modellerde aralarında sehpa bulunan veya bulunmayan tasarımlar, iki bankın sırt sırta getirilmesi ile birleştirilmiş tasarımlar veya daha yüksek kapasite ile oturma oluşturacak ürünler görülebilir. En önemli unsurlardan birisi ise modeller arasında renk tercihlerinin ve dekoratif geometrik tasarımların değişmesi göz önünde bulundurulmalıdır.

Bank Çeşitleri

Aslında Aria Grup olarak yaptığımız tasarımlarda bank ürünlerinde modeller kadar ürün çeşitleri de geniş bir yapı oluşturmaktadır. Çünkü firmamız, sektöründe çok geniş bir tecrübeye sahip olduğu için bu tecrübeyi ve bilgiyi ürün tasarımlarına ve çeşitliliğine aktarmayı çok başarılı şekilde sağlamaktadır. Bu bağlamda da bank çeşitleri arasında klasik ürün çeşitleri, iç mekanda kullanılabilecek ürün çeşitleri, dış mekanda kullanılabilecek ürün çeşitleri veya geniş boyutlu ürün çeşitleri yer alabilir. Genellikle klasik tarzda üretilmiş olan banklar, farklı renkler ve malzemeler ile tercih edildikten sonra park ve bahçe gibi alanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Ancak bir alışveriş merkezi, okul veya hastane gibi alanlarda kullanılacak banklar, sağlık açısından da daha kolay temizlenen bir yapıda olması için metal veya plastik ürünler arasından seçilebilir. Dekoratif özellikler sağlayabilmek için kafeteryalar, lokantalar veya dinlenme tesisleri gibi alanlarda farklı tasarımlarda modern çizgiler ile üretilmiş ürünler tercih edilebilir. Ayrıca bazı ürünlerin iç kısımlarında veya kenar kısımlarında saksı gibi eklentiler bulunabilir. Bazı ürünler ise çocukların daha eğlenceli kullanması için yan taraflarında kaydırak gibi eklentiler dahil bulundurabilir. Sadece metal ile üretilmiş çeşitler veya betonarme üzerine ahşap gibi malzemeler ile üretilmiş çeşitler de görülebilir.