+90 312 391 3352
info@ariagrup.com

Dış Mekan Çöp Kovaları

Dış Mekan Çöp Kovaları

Parklar, alışveriş merkezlerinin açık alanları, toplu konutların bahçeleri, sosyal tesisler gibi birçok farklı bölgede genellikle gün içerisinde binlerce hatta on binlerce insan tarafından çöp kutuları kullanılır. Bu alanlarda dayanıklı dış mekan çöp kovaları ayrı bir tasarım ve özellik ile üretilir. Bu tip ürünler genellikle site yönetimleri veya yerel yönetimler tarafından parklar ve bahçelerde kullanılmaktadır. En önemli örneklerden biri olarak parklarda kullanılan çöp kutuları örnek gösterilebilir. Her gün defalarca temizlenmesi ve boşaltılması gereken bu ürünlerde kullanım çok pratik bir yapı oluşturmak ile birlikte genellikle kaidenin yere sabit şekilde oturması gerekmektedir.

Ürünlerde çöp uzaklaştırmak için üst kısmında veya orta kısmında açıklık olan kovalar yer almaktadır. Bazı kovalarda ise üst kısımda küllük olarak kullanılabilecek bir kısım yer alabilir. Alışveriş merkezleri, siteler ve toplu konutlar gibi açık alanlarda ise genellikle dış mekan çöp kovaları için metal iskelet, ahşap çerçeve ve yine iç kısımda metal kova gibi eklentiler yer alır. Metal iskelet ve ahşap dış çerçeve zemine sabit bir şekilde kurulduktan sonra iç kısımda yine istenildiği her an çıkarılıp takılacak şekilde bir metal kova bulunması tercih edilir. Bu metal kova, istenilen her an yerinden sökülerek içi boşaltılır, temizlenir ve tekrar yerine yerleştirilir.

Demir ayaklı veya ahşap çerçeveli olmak üzere dış mekan çöp kovaları arasında önemli değişimlerden birisi de dekoratif özelliklerdir. Örnek olarak firmamız tarafından yapılan üretimlerde tek ayaklı, ferforje ayaklı, üstü kapaklı veya renk özellikleri değişen birçok ürün tercih edilebilir. Önemli olan ayrıntı ise renk seçeneklerinin değişmesi ile birlikte ürün seçimi gerçekleştiren kurum ve kuruluşların daha geniş bir çerçeveye ulaşmasıdır. Ayrıca ürünlerde genellikle kullanım alanında uzun ömürlü bir sonuç elde edilmesi talep edilmektedir. Bu nedenle paslanmaz metal ve belirli dönemlerde temizlik ve boya uygulanarak kullanımı devam ettirilecek ürünler de sunmaktadır. Ayrıca ürünlerin tüm hava koşullarına karşı dayanıklı olmasına özen gösterilmektedir. Ürünlerde dikdörtgen, silindir, üçgen, yuvarlak, kare veya küre şeklinde kova üretimleri gerçekleştirilmektedir.

Özel Tasarım Çöp Kovaları

İster açık alanlarda ister kapalı alanlarda yani konutlarda, ofislerde veya çalışma alanlarında kullanılabilecek çöp kutuları açısından klasik yani her yerde görülebilecek tasarımlar yerine bazen özel tasarımlar talep edilebilir. Bu bağlamda firmamız uzun yıllardır yer aldığı bu sektörde özellikle dekoratif çerçeveleri ve özellikleri göz önünde bulundurması ile da tasarımlarına çok geniş bir çeşitlilik katmıştır. Bu bağlamda özel tasarım çöp kovaları kimi zaman otantik bir görüntüye sahip olurken, kimi zaman ise tam tersi çok modern bir görüntüye sahip olmaktadır. Bu sayede kullanım gerçekleştirilecek her alan için özel ve doğru seçimler kolaylıkla yapılabilir.

Yapılan özel tasarımlarda genellikle metal malzeme veya ahşap malzeme gibi iki temel malzeme tercih edilirken, bazen bu malzemelerin bir araya getirilmesi ile de tasarım sağlanmaktadır. Bu bağlamda sadece metal ile gerçekleştirilen tasarımlarda dört direk şeklinde ayakların ortasında silindir bir kova bulunması veya üst kısmında bir kül tablası alt kısmında küçük bir kova bulunması gibi tasarımlar görülebilir. Örneğin, üçayaklı ahşap bir kaide içerisinde küçük boyutlu bir metal kova bulunması ile yapılmış bir ürün tercih edilebilir. Bu tip kovalarda genellikle üst kısmında küllük bulunması sıklıkla tercih edildiği için özel tasarım çöp kovaları yine dış mekanlarda da lokantalar, alışveriş merkezleri ve kafeteryalar tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

Özellikle otel, restoran, kafeterya gibi dekorasyonun otantik bir yapıya sahip olduğu alanlarda seçilebilecek eskitme görünümlü ve motif işlemeli özel tasarım çöp kovaları gibi ürünler firmamız tarafından sunulmaktadır. Birçok farklı model arasından seçim yapma imkanı ile birlikte bu ürünlerde şemsiyelik tarzında bir görüntü oluşturan, kolaylıkla temizlenebilecek ve her zaman yapısını koruyacak ürünler görülebilir. Hatta daha özel bir tasarım elde edilmesi açısından gemici dümeni görüntüsü sağlayan, spiral görüntü sağlayan, özel kesim ile üretilmiş, çapraz görüntü oluşturan veya üst üste kutuların birleşmesi ile üretilmiş tasarımlar gibi birçok örnek bulunmaktadır.

Geri Dönüşüm Çöp Kovaları

Genellikle ofis gibi alanlarda veya evlerde kullanılan gündelik ürünler sonucunda ortaya çıkan atıklar, geri dönüşüm için müsait yapılar oluşturmaktadır. Örnek olarak yiyecek ve içeceklerin ambalajları, plastik şişeler, cam şişeler, kağıt atıklar ve kırtasiye atıkları geri dönüşüm için uygun yapılara sahiptir. Bu nedenle bu tip atıkların belirli bir sınıflandırma içerisinde bulunması açısından da küçük boyutlu olarak evlerde ve işletmelerde kullanılacak geri dönüşüm çöp kovaları tercih edilebilir. Bu tip kovalar, klasik şekilde çok büyük sistemlerde geri dönüşüm sınıflandırmasının yapılmasına benzer olarak farklı renkler ile ayrılmış bölümler bulundurmaktadır.

Örnek olarak ofis ortamlarında kullanılabilecek geri dönüşüm çöp kovaları açısından çok küçük boyutlu bir sistem tercih edilebilir. Bu sistem yuvarlak yani silindir bir tasarıma sahip olduğunda, dört farklı bölümün birleşmesi ile üretilmiş olabilir. Firmamız bu tasarımlarda genellikle 33 santimetre standart ölçü ile genişlik, derinlik ve yükseklik sağlarken, 20 litre gibi bir hacim oluşturmaktadır. Bu hacım sayesinde elektrostatik boyalı şekilde üretilmiş kovaların bir bölümünde cam, bir bölümünde plastik, bir bölümünde metal ve bir bölümünde ise kağıt atıklar ayrı ayrı biriktirilerek, geri dönüşüm için kolaylık elde edilebilir.

Bugün geri dönüşüm çöp kovaları özellikle primitif alanlarda ve günlük kullanımın düşük miktarda bulunduğu alanlarda tercih edilmesi gereken sistemlerdir. Bir oda içerisinde veya bir masa yanında kullanılabilecek ürünler dışında 36 litre boyut oluşturan veya daha büyük boyutlu fakat yine elektrostatik boyalı şekilde üretilmiş sistemler de tercih edilebilir. Kırmızı, sarı ve mavi renkte atıkların ayrı ayrı biriktirilmesi için oluşturulmuş birleşik metal sistemler gibi daha yüksek boyutlarda da ürünler, firmamız tarafından ihtiyaçlara karşılık olarak üretilmektedir. Bu sayede geri dönüşüm için atıklar birbirinden kolayca ayrılarak, istenilen her dönem daha kapsamlı tesislere ve atık merkezlerine ulaştırılabilir.

İç Mekan Çöp Kovaları

Atıklar yani çöpler, işlevlerini yitirdikleri alanlardan uzaklaştırılarak, genellikle dış mekana ulaştırılması gereken zararlı bir özelliğe sahiptir. Ancak genellikle atıkların biriktirilmesi ve sonrasında dış mekana ulaştırılması için iç mekanda atıkları barındıracak çöp kutularına ihtiyaç duyulur. Bu noktada kapalı bir özelliğe sahip olan yani iç mekan oluşturan bölgelerde iç mekan çöp kovaları kullanılır. Bu kovalar dış mekanda yer alan ürünlere göre daha küçük boylu, daha primitif ve pratik kullanım oluşturan ürünlerdir. Ürünlerde temel malzeme seçimi metal ile yapılmakla birlikte nadir olarak plastik veya ahşap malzeme tercihi de gerçekleştirilebilir.

Firmamız tarafından üretilen kovalar genellikle kapaklı yapıya sahip olurken, farklı çerçevelerde ofisler, mağazalar, işletmeler, bürolar, dükkanlar veya evler içerisinde kullanılabilir. Ev ve ofis gibi alanlarda kullanılacak ürünlerde ise ek olarak dekorasyona uyum sağlayacak ürünlere de önem verilmektedir. Ofis gibi kapalı yani iç mekanlar içerisinde kullanılan çöp kutuları genellikle masa altı, masa yanı, ocak veya tezgah yanı gibi noktalarda yer almaktadır. Bu nedenle pratik bir şekilde kapağı açılabilecek veya alt kısmında bulunan pedal sayesinde kapağı açılabilecek iç mekan çöp kovaları görülmektedir. Örnek olarak pedallı çöp kutuları, genellikle ofislerde masa altında yer alan ürünlerdir.

Bu tip ürün tasarımlarındaki en önemli ayrıntı, ürün boyutlarının değişmesi ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Çünkü bu tip ürünler farklı üretim boyutlarına bağlı olarak en düşük kapsamda 3 litreden başlamak üzere 5-6-8-13 litre ile devam ederek, 16 litreye kadar ulaşmaktadır. Ürünlerde genellikle kağıt atıklar yani kırtasiye atıkları biriktiriliyor ise koku ve istenmeyen kirli bir görüntü ortaya çıkmayacağı için kapağın açık olması da tercih edilebilir. Bu tip dış metal çerçeve iç plastik kovalarda da yine aynı boyutlar ile tercih yapılabilir. Ancak istendiği durumda hem dış metal çerçevenin hem de iç kovanın metal olması gibi tercihler yapılabilir. Ayrıca file şeklinde üretilmiş metal kovalar, koni şeklinde üretilmiş kovalar, dikdörtgen, çeyrek daire veya yarım daire şeklinde üretilmiş benzer özellikli kovalar görülebilir. Pratik bir şekilde kullanılan iç mekan çöp kovaları açısından daha farklı kullanımlar oluşturmak için şemsiyelik şeklinde tasarlanmış ürünler de yer almaktadır.